Hungarocell ragasztása: helyes technikák és módszerek

hőszigetelés ragasztása

A hungarocell ragasztása során oda kell figyelni a szakmai irányelvekre. Az EPS és a polisztirol szigetelés esetén léteznek a gyakorlatban is bevált technikák.

A Hungarocell márkanevű expandált polisztirol hőszigetelés (röviden EPS) ragasztása során fontos, hogy a lapok megfelelően legyenek rögzítve. Az EPS jó ár-érték arányának és hatékonyságának köszönhetően közkedvelt hőszigetelőanyag. Az építőipar egyik meghatározó terméke könnyen használható a legtöbb építőipari munkához.

A Hungarocell (EPS) előnyei

A Hungarocell előnyei közé tartozik, hogy nagyon jó hőszigetelő képességgel rendelkezik. Jól alakítható, vágható és könnyű, valamint glettréteggel együtt ütésálló. A hatékonyság megtartásához ugyanakkor fontos, hogy a homlokzati EPS jól és megfelelően legyen glettelve (a glettrétegbe van ágyazva a min. 145 g/m2-es üvegszövet háló) min. 2,5-3 mm-es vastagságban, melyre a vakolat alapozó és a vékonyvakolat kerülhet. Így megóvhatjuk a felületet a külső, UV, csapadék és egyéb időjárási hatásoktól. A Hungarocell továbbá egyszerűen beépíthető, kedvező áru hőszigetelési módnak számít.

A Hungarocell ( EPS) ragasztása

A Hungarocell ragasztása kellő tudatosságot és megfelelő szakmai ismereteket igényel, melyek könnyen elsajátíthatók.

A szakmai előírások szerinti kötelezően alkalmazandó ragasztási módszer az ún. „perem-pont” módszer. Ennek során a polisztirol lapot az egyik oldalán a szélei mentén, kb. 6-8 cm széles sávban kell körbe kenni, valamint a hosszanti középső tengelye mentén egy sorban, három kb. tenyérnyi pontban kell rákenni a ragasztóból. Itt fontos, hogy a ragasztó min. 40%-os arányban fedje a táblát. Nem megengedett, hogy csak a pogácsák (pontok) kerüljenek fel a polisztirol lapra (pogácsás módszer), hanem az említett módon a perem lekenése is történjen meg.

A “pogácsás” módszerrel történő ragasztás esetén a levegő szabadon keringhet a tábla mögött, ami páralecsapódást okozhat, tűzvédelmileg sem megfelelő, de a polisztirol lapok hőmozgása is kialakulhat, vagyis létrejöhet az ún. „matrac effektus” (a nem megfelelően leragasztott és nem jól dűbelezett lapok mozgása, ami elváltozásokat, de akár repedéseket is okozhat a glettrétegen és vékonyvakolaton).

Az általánosan alkalmazott “perem-pont” módszer mellett a nyílások falkáváiban alkalmazhatjuk a „telibe”, tehát teljes felületen történő ragasztást. Lényege, hogy a polisztirol lapot a ragasztandó oldalán teljes egészében, hézagok nélkül kell lekenni a ragasztóval.

A szigetelés első lépése a vízszintes és függőleges vonalak kijelölése. A vízszintes sík kijelölését a lábazat és homlokzat találkozásánál, a lábazati indítóprofil felrakásával lehet megadni, amit nagyjából 30 centiméterenként rögzíteni kell. A hőszigetelő lapok elhelyezésének vannak szabályai, ezért a ragasztás során nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy

  • a lapok kötésében (min. ⅓-ad eltolással) legyenek egymás mellett szorosan elhelyezve,
  • az épület sarkokon is kötésben fussanak össze az egyes oldalak felől a sorok,
  • a nyílások sarkainál nem lehet illesztési hézag (zászlós kivágás)
  • és nem lehet a 15 cm-nél kisebb darabokat felhasználni.

Az éleiket azonban nem szabad összekenni a ragasztóval, mert hőhidak alakulhatnak ki. A rossz helyre került ragasztót mindig le kell törölni. Illesztési hézagokat nem duzzadó PUR ragasztóhabbal kell kitölteni. A lapok elhelyezése fektetve, alulról felfelé haladva kell, hogy történjen.

Érdemes az az EPS lapok ragasztását az adott falszerkezethez és körülményekhez igazítani. Értve ezalatt a ragasztók alkalmazását és különböző technikákat. A többnyire lábazatokon alkalmazott zártcellás, extrudált polisztirol (XPS) hőszigetelések ragasztástechnikája megegyezik az EPS lapok említett módszereivel. Az EPS és XPS polisztirol lapok ragasztása során továbbá léteznek olyan eljárások (előzőekben említett csak pogácsás módszer), amiket semmilyen körülmények között nem szabad alkalmazni.

Helyes technikák és hibás eljárások a polisztirol lapok ragasztását illetően

A helyes technikák alkalmazása mellett érdemes odafigyelni arra is, hogy mit nem szabad semmi esetben sem csinálni. Idetartoznak például az oldószeres ragasztók használata, de a diszperziós ragasztóanyagok sem jelentenek ideális megoldást a legtöbb esetben. Fontos, hogy követni kell a gyártó által kiadott utasításokat. Az egyik széles körben elfogadott hatékony technika a bemutatott “perem-pont” módszer és a „telibe” ragasztásos eljárás.

Összegző

Az EPS anyag hungarocell ragasztása tehát nem olyan bonyolult folyamat. Oda kell figyelni azonban a szakmai szempontok helyes betartására.